top of page

הכללה Inclusion

הכללה היא עיניין משנה חיים. היא יכולה לאפשר לאנשים לחיות את חייהם בתחושת מלאות והגשמה, וכאשר היא חסרה היא יכולה לגרום לאדם להתכנס בעצמו חסר מעש ותקשורת עם הסביבה. הכללה היא הרבה מעבר למוצר או מבנה פיזי, הכללה מתחילה בפתיחות מחשבתית וברכות אנושית.

גוף האדם הוא מכונה נפלאה ומרתקת, ורוח האדם מרתקת לא פחות, אך הגוף שלנו רחוק מלהיות מושלם. החלוקה לאנשים בלי מוגבלויות ואנשים עם מוגבלויות אינה נכונה בעיני, בשורה התחתונה כולנו אנשים. מרבית המקומות, החללים, המוצרים שאנו משתמשים בהם, מתוכננים למידות סטנדרטיות של גוף האדם: גובה ממוצע, ללא מוגבלות ראיה או שמיעה, ללא עודף משקל, ללא כאבי גב, בבריאות נפשית, ללא אתגרים קוגניטיביים, ללא פלטפוס, לא בהריון, ללא מוגבלות בעמידה או שיווי משקל. כמה אנשים כאלו אתם מכירים? אנשים מושלמים? אני לא יכולה לחשוב על אחד כזה. לכן השירותים, המבנים והמוצרים שאנו מעצבים צריכים להיות חכמים יותר ומותאמים ליותר אנשים באוכלוסייה. לרוב אי אפשר לענות על הכל, אך יש לא מעט מוצרים שהצליחו לפנות לקהל יעד רחב מאוד.

כמו רבים מחבריי המעצבים, גם אני מאמינה כי עיצוב מכליל הוא הרמה הגבוהה ביותר של עיצוב עבור משתמש. עיצוב מכליל או עיצוב אוניברסלי, הוא עיצוב השואף לשרת את מרבית האנשים. במציאות של היום הדבר הראשון שאדם עם מוגבלות נתקל בו הוא חוסר נגישות פיזית והדרה קיצונית מתעסוקה הפוגעת לו באופן מהותי בהכנסה. חוסר נגישות אינו מתבטא רק במעברים צרים מידי לכיסאות גלגלים או כניסות החסומות בגרמי מדרגות; חוסר נגישות מתבטא גם בתאורה קלושה, במקומות ציבוריים רועשים, בסרטים ללא תרגום או שפת סימנים, באזורים ללא ספסל, במוסדות לימוד לא נגישים, אזורי בילוי צפופים, בתחבורה לא נגישה – כל ההשפעות אשר אנשים ללא מוגבלות (אם יש חיה כזו) מוטרדים מהן, אנשים עם מוגבלות סובלים מהן עד כדי כאב וחוסר נגישות טוטאלי.

אז איך מעצבים מוצרים שיתאימו לרוב האוכלוסייה? אני מאמינה כי דרך אחת טובה לעשות זאת, היא לעצב מראש עבור אנשים עם מוגבלויות. ברגע שהמוצר עונה על צורך בסיסי, יש לו סיכוי טוב להפוך למוצר אשר יתאים לכלל האוכלוסייה – כאשר לאנשים עם מוגבלות הוא מאפשר ועבור אנשים ללא מוגבלות הוא מקל על החיים. אתן מספר דוגמאות:

אוטובוסים בגובה מדרכה עם רמפות נפתחות מאפשרים לאנשים בכיסא גלגלים להיכנס לאוטובוס, וגם למבוגרים הנעזרים בהליכון, אנשים הנעזרים במקל הליכה או קביים, אימהות עם עגלות תינוק, וזה פשוט נוח יותר לכולנו.

בבוסטון, כמו במקומות רבים בעולם, כבר החכימו להעביר את הרמפה לכניסה הקדמית של האוטובוס, ולאפשר הכללה מלאה וכבוד בניגוד לכניסה מהדלת האחורית.

קומקום חשמלי שנפתח ביד אחת, או דיספנסר לסבון נוזלי המעוצבים עבור אנשים המשתמשים ביד אחת. עבור הקהל הרחב, בקצרה: הרבה יותר נוח ויעיל.

מתגי חשמל גדולים והטלפון של סבתא:

מוגבלות נפוצה היא קושי במוטוריקה עדינה. המתג הישן אשר דרש הפעלת כוח ממוקדת, הוחלף במתג גדול המאפשר שימוש במוטוריקה גסה והפעלת כוח נמוכה. אותו דבר לגבי שיטות החיוג השונות הדורשות דיוק בלחיצה, אשר הפכו לטלפונים עם לחצנים גדולים וקלים לשימוש, עם מספרים גדולים יותר וקונטרסט בצבע למוגבלות ראייה. יותר קל לכולם.

:Oxo Good Grip

האביזרים של אוקסו הצליחו בכל העולם, הרבה בזכות היחס שלהם לאחיזה מלאה ונוחה של אביזרי בישול. אחת ההתאמות הנפוצות לאנשים עם מוגבלויות בידיים היא עיבוי של ידית האחיזה של אביזרי יומיום כגון מברשת השיניים, מברשת השיער, סכו"ם וגם אביזרי בישול.

נדנדה לכולם: מתקני שעשועים יכולים להיות אמצעיים מצויינים לגירוי חושי, פיתוח כישורי קוארדינציה, מוטוריקה עדינה וכישורים חברתיים, אשר חשוב לפתח אצל כל ילד. נדנדה זו מאפשרת לילדים עם מוגבלות חושית ותנועתית לשפר את השליטה בגופם והסינכרון בין תנועותיהם.

גאדג'טים ואופנה: מקל ההליכה והזכוכית המגדלת החלו כאביזרי עזר והפכו לגאדג'טים או אופנתיים. משקפי השמש כנראה הומצאו הרבה אחרי המשקפיים שנועדו לסייע למוגבלות ראייה, ושני הסוגים היום – משקפי ראייה ומשקפי שמש – הם מוצרי אופנה. גם ההיפך כבר קרה: טאבלטים ואייפדים הומצאו עבור הקהל הרחב, והיום לא תמצאו מרכז שיקומי שלא מחזיק כמה כאלו, המאפשרים לאנשים עם מוגבלויות להשתמש בתוכנות יעודיות המסייעות להם. אחת ההמצאות האחרונות והמגניבות היא כוס שעוצבה לקהל הרחב, עם מנגנון "נחום תקום" אשר לא מאפשר לה ליפול ושומר את המחשב שלנו חופשי מרטיבות ותקלות. הכוס מצויינת גם עבור אנשים עם מוגבלות ברעד.

השזלונג של האדריכל לה קורבוזייה (משמאל) הוא כיסא אופנתי המאפשר לשכב בתנוחת קונטור בה משקל הגוף מחולק במידה שווה. אנשים עם מוגבלויות משתמשים בו מפני שהוא עוזר באופן מדהים להפחתת כאבי גב, ובאופן כללי משפר את זרימת הדם והתחושה הכללית בגוף, או בקיצור, ומניסיון: אם נרדמתם באחד כזה, ישנתם כמו תינוקת.

הכללה בתעסוקה: המציאות היא כי רוב האנשים עם מוגבלות לא עובדים, בשל חוסר נגישות, דעות קדומות, ואפילו הגדרות ספציפיות לא להעסיק אנשים עם מוגבלויות. Callיכול הוא מקום עבודה משפחתי ומדהים, המספק שירותי אאוטסורסינג לעסקים. נפגשתי במשרדם עם שירית, וראיתי איך היא זוכה ללוות במסירות עובדים נאמנים ומצויינים. הייתי עדה לשיחה בה אחת העובדות התייעצה עימה לגבי חיי היומיום, בדיוק כפי שמתייעצים עם אמא. בשיחה בינינו שירית סיפרה לי על הגישה שהיא מתווה בהעצמת העובד ותמיכה בהצלחה האישית שלו, והסכמנו על כך שהיחס לעובדים צריך להתנהל בדיוק כך בכל מקום עבודה.

ההבנה כי אנו צריכים מוצרים יותר טובים ולא יותר מוצרים, החלה לחזור אלי בחודשים האחרונים. המעצב המוכשר אור יערי כבר אמר לי את זה לפני לא מעט שנים עוד כשלמדנו יחד עיצוב תעשייתי, וזה נחקק בי מאז: האתגר האמיתי הוא לא להמציא מוצרים חדשים, אלא לקחת את הקיימים ולהפוך אותם לטובים יותר. זוהי בעיני תמציתה של הכללה, בניגוד להדרה: לאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתמש באותם אביזרים ושירותים כמו כולם, להיות כמו כולם אם רק ירצו. לסטודיו כסית יש סדרה של אביזרי בישול שהחלו כאביזרים לאנשים עם מוגבלויות והפכו למוצרים אוניברסליים.

הקולפן והסכין עוצבו במקור לאנשים עם מוגבלות באחיזה, והתגלו כעונים על אתגרים נוספים: לימוד ילדים איך לאחוז ולהשתמש בקולפן, אשר אחיזתו מלאה ונוחה יותר למרבית האוכלוסייה. הסכין התגלה כמקל על המתיחה שאנו יוצרים בשורש כף היד בעת אחיזה של סכין רגילה, ומאפשר חיתוך של ירקות קשים בקלות. כלי התבלינים הלחיץ עוצב במקור ככלי המתרגל את שרירי כף היד כמו בעת לחיצה על כדור והופך את התיבול לפשוט יותר, אך הוא כלי תיבול לכל דבר וכל אדם המסוגל לבצע לחיצה, גם אם חלשה, יכול להשתמש בו.

הכללה היא עיניין משנה חיים. היא יכולה לאפשר לאנשים לחיות את חייהם בתחושת מלאות והגשמה, וכאשר היא חסרה היא יכולה לגרום לאדם להתכנס בעצמו חסר מעש ותקשורת עם הסביבה. הכללה היא לאפשר לאדם להיות עם משפחתו וחבריו בניגוד ל"מסגרות מיוחדות". הכללה היא הרבה מעבר למוצר או מבנה פיזי, הכללה מתחילה בפתיחות מחשבתית וברכות אנושית. לנער מעצמך אמונות טפלות ופחדים לא הגיוניים, לראות בחברך את היכולות ולהעצים אותן, להתקרב ולהיות חלק. לקבל את זה שכל אדם הוא חלק מהחברה, וחלק ששווה אליך.

הוידאו הבא יכאב בהתחלה אך ישמח בסוף, המשך שבוע נעים:)

58 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page